دقیق تر مطالعه کنید نه سخت تر

IdLnVWIdLnVW
18 بازدید
دقیق تر مطالعه کنید نه سخت تر

دقیق تر مطالعه کنید نه سخت تر

دقیق تر مطالعه کنید نه سخت تر آیا تا به حال احساس می کنید که عادت های مطالعه شما به سادگی آن را کاهش نمی دهد؟ آیا نمی‌دانید برای عملکرد بهتر در کلاس و امتحانات چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ بسیاری از دانش‌آموزان متوجه می‌شوند که عادات مطالعه دبیرستانی آن‌ها در دانشگاه چندان مؤثر نیست. این قابل درک است، زیرا کالج با دبیرستان کاملاً متفاوت است. اساتید کمتر به صورت شخصی درگیر هستند، کلاس‌ها بزرگ‌تر هستند، امتحانات ارزش بیشتری دارند، مطالعه شدیدتر است، و کلاس‌ها بسیار دقیق‌تر هستند. این بدان معنا نیست که مشکلی با شما وجود دارد. این فقط به این معنی است که شما باید مهارت های مطالعه موثرتری را بیاموزید. خوشبختانه، بسیاری از استراتژی های مطالعه فعال و موثر وجود دارد که نشان داده شده است که در کلاس های دانشگاه موثر است.

این جزوه چند نکته در مورد مطالعه موثر ارائه می دهد. اجرای این نکات در روال مطالعه منظم به شما کمک می کند تا مطالب درسی را به طور کارآمد و موثر یاد بگیرید. با آنها آزمایش کنید و برخی از آنها را پیدا کنید که برای شما مفید هستند.

خواندن مطالعه نیست

صرف خواندن و بازخوانی متون یا یادداشت ها به طور فعال درگیر مطالب نیست. این به سادگی یادداشت های شما را دوباره می خواند. فقط «انجام» خواندن برای کلاس درس خواندن نیست. این به سادگی خواندن برای کلاس است. بازخوانی منجر به فراموشی سریع می شود.

به خواندن به عنوان بخش مهمی از پیش مطالعه فکر کنید، اما یادگیری اطلاعات مستلزم درگیر شدن فعالانه در مطالب است (ادواردز، 2014). مشارکت فعال فرآیند ساخت معنا از متن است که شامل ایجاد ارتباط با سخنرانی ها، شکل دادن به مثال ها و تنظیم یادگیری خود می شود (دیویس، 2007). مطالعه فعال به معنای برجسته کردن یا خط کشی متن، بازخوانی یا به خاطر سپردن رو به رو نیست. اگرچه این فعالیت ها ممکن است به درگیر نگه داشتن شما در کار کمک کنند، اما آنها تکنیک های مطالعه فعال در نظر گرفته نمی شوند و به طور ضعیفی با یادگیری بهبود یافته مرتبط هستند (Mackenzie, 1994).

سازماندهی و برنامه ریزی به شما کمک می کند تا فعالانه در دوره های خود مطالعه کنید. هنگام مطالعه برای یک آزمون، ابتدا مطالب خود را سازماندهی کنید و سپس مرور فعال خود را بر اساس موضوع شروع کنید (نیوپورت، 2007). اغلب اساتید موضوعات فرعی را در برنامه های درسی ارائه می دهند. از آنها به عنوان راهنما برای کمک به سازماندهی مواد خود استفاده کنید. به عنوان مثال، تمام مطالب را برای یک موضوع (مثلاً یادداشت های پاورپوینت، یادداشت های کتاب درسی، مقالات، تکالیف و غیره) جمع آوری کنید و آنها را در یک انبوه قرار دهید. هر شمع را با موضوع برچسب گذاری کنید و بر اساس موضوعات مطالعه کنید.

چرخه مطالعه را درک کنید

چرخه مطالعه که توسط فرانک کریست توسعه یافته است، بخش های مختلف مطالعه را تقسیم می کند: پیش نمایش، حضور در کلاس، مرور، مطالعه و بررسی درک شما. اگرچه ممکن است هر مرحله در یک نگاه بدیهی به نظر برسد، اغلب دانش‌آموزان سعی می‌کنند از میانبرها استفاده کنند و فرصت‌های یادگیری خوب را از دست بدهند. به عنوان مثال، ممکن است قبل از کلاس از مطالعه خودداری کنید زیرا استاد همان مطالب را در کلاس پوشش می دهد. انجام این کار یک فرصت کلیدی برای یادگیری در حالت های مختلف (خواندن و گوش دادن) و بهره مندی از تکرار و تمرین توزیع شده را از دست می دهد (شماره 3 زیر را ببینید) که هم از مطالعه پیش رو و هم از حضور در کلاس دریافت خواهید کرد. درک اهمیت تمام مراحل این چرخه به شما کمک می کند تا فرصت های یادگیری موثر را از دست ندهید.

فاصله گرفتن خوب است

یکی از تاثیرگذارترین استراتژی‌های یادگیری، «تمرین توزیع‌شده» است – فاصله زمانی مطالعه شما در چند دوره زمانی کوتاه در چند روز و هفته (نیوپورت، 2007). موثرترین تمرین این است که هر روز برای مدت کوتاهی روی هر کلاس کار کنید. مجموع زمان صرف شده برای مطالعه به اندازه (یا کمتر) از یک یا دو جلسه کتابخانه ماراتن خواهد بود، اما اطلاعات را عمیق‌تر یاد خواهید گرفت و در درازمدت بسیار بیشتری را حفظ خواهید کرد – که به شما کمک می‌کند در مرحله نهایی A . مهم این است که چگونه از زمان مطالعه خود استفاده می کنید، نه مدت زمان مطالعه. جلسات طولانی مطالعه منجر به عدم تمرکز و در نتیجه عدم یادگیری و حفظ می شود.

برای اینکه مطالعه را در بازه های زمانی کوتاه در چند روز و هفته پخش کنید، باید بر برنامه خود کنترل داشته باشید. نگه داشتن فهرستی از وظایف برای تکمیل به صورت روزانه به شما کمک می کند تا جلسات مطالعه فعال منظم را برای هر کلاس در نظر بگیرید. سعی کنید هر روز کاری برای هر کلاس انجام دهید. در مورد مدت زمانی که قصد دارید برای هر کار اختصاص دهید دقیق و واقع بین باشید نباید وظایفی را در لیست خود بیش از آن چیزی که می توانید در طول روز انجام دهید داشته باشید.

به عنوان مثال، ممکن است به جای همه آنها یک ساعت قبل از کلاس، چند مسئله را در روز در ریاضی انجام دهید. در تاریخ، می توانید هر روز 15 تا 20 دقیقه به طور فعال یادداشت های کلاس خود را مطالعه کنید. بنابراین، زمان مطالعه شما ممکن است همچنان یکسان باشد، اما به جای اینکه فقط برای یک کلاس آماده شوید، لوازم تحریر آریا برای همه کلاس های خود در مدت زمان کوتاه آماده خواهید شد. این به تمرکز، ماندن در کار خود و حفظ اطلاعات کمک می کند.

علاوه بر یادگیری عمیق تر مطالب، فاصله گذاری بین کارتان به جلوگیری از اهمال کاری کمک می کند. به جای اینکه روز دوشنبه چهار ساعت با پروژه مخوف روبرو شوید، می توانید هر روز 30 دقیقه با پروژه مخوف روبرو شوید. زمان کوتاه‌تر و ثابت‌تر برای کار بر روی یک پروژه مخوف به احتمال زیاد قابل قبول‌تر است و احتمال اینکه تا آخرین لحظه به تعویق بیفتد کمتر است. در نهایت، اگر مجبور هستید مطالبی را برای کلاس حفظ کنید (نام، تاریخ، فرمول)، بهتر است فلش کارت هایی برای این مطالب تهیه کنید و به طور دوره ای در طول روز مرور کنید تا یک جلسه حفظ طولانی (Wissman and Rawson, 2012).

خوب است که شدید باشید

همه درس خواندن برابر نیست. اگر فشرده مطالعه کنید، به موفقیت بیشتری دست خواهید یافت. جلسات مطالعه فشرده کوتاه هستند و به شما این امکان را می دهند که کار را با کمترین تلاش تلف شده انجام دهید. زمان‌های کوتاه‌تر و فشرده‌تر مطالعه مؤثرتر از مطالعه طولانی است.

در واقع، یکی از تاثیرگذارترین استراتژی های مطالعه، توزیع مطالعه در جلسات متعدد است (نیوپورت، 2007). جلسات مطالعه فشرده می تواند 30 یا 45 دقیقه طول بکشد و شامل استراتژی های مطالعه فعال باشد. به عنوان مثال، خودآزمایی یک استراتژی مطالعه فعال است که شدت مطالعه و کارایی یادگیری را بهبود می بخشد. با این حال، برنامه ریزی برای صرف ساعت ها برای خودآزمایی پایانی احتمالاً باعث می شود حواس شما پرت شود و توجه خود را از دست بدهید.

از سوی دیگر، اگر قصد دارید به مدت 45 دقیقه در مورد مطالب درسی خود را امتحان کنید و سپس استراحت کنید، به احتمال زیاد توجه خود را حفظ کرده و اطلاعات را حفظ خواهید کرد. علاوه بر این، جلسات کوتاه‌تر و شدیدتر احتمالاً فشار لازم را برای جلوگیری از اهمال کاری وارد می‌کند.

سکوت طلایی نیست

بدانید کجا بهتر مطالعه می کنید. شاید سکوت یک کتابخانه بهترین مکان برای شما نباشد. مهم است که در نظر بگیرید که چه محیطی نویز برای شما بهتر کار می کند. ممکن است متوجه شوید که با مقداری نویز پس زمینه بهتر تمرکز می کنید. برخی از افراد متوجه می شوند که گوش دادن به موسیقی کلاسیک در حین مطالعه به تمرکز آنها کمک می کند، در حالی که برخی دیگر این کار را بسیار حواس پرتی می دانند. نکته اینجاست که سکوت کتابخانه ممکن است به همان اندازه (یا بیشتر) از سر و صدای یک سالن ورزشی حواس پرت کننده باشد. بنابراین، اگر سکوت حواس‌تان را پرت می‌کند، اما ترجیح می‌دهید در کتابخانه مطالعه کنید، طبقه‌های اول یا دوم را امتحان کنید، جایی که پس‌زمینه «زنگ» بیشتری وجود دارد.

مشکلات دوست شماست

کار کردن و دوباره کاری کردن مسائل برای دروس فنی (به عنوان مثال، ریاضی، اقتصاد) مهم است. بتوانید مراحل مشکلات و دلیل کارکرد آنها را توضیح دهید.

در دوره های فنی معمولاً مهمتر از خواندن متن مشکلات کار است (نیوپورت، 2007). در کلاس، مشکلات تمرینی که توسط استاد نشان داده شده است را با جزئیات بنویسید. هر مرحله را حاشیه نویسی کنید و اگر گیج هستید سوال بپرسید. حداقل، سوال و پاسخ را ثبت کنید (حتی اگر مراحل را از دست دادید).

هنگام آماده شدن برای آزمون ها، فهرست بزرگی از مشکلات مطالب درسی و سخنرانی ها را جمع آوری کنید. مشکلات را بررسی کنید و مراحل و دلیل کارکرد آنها را توضیح دهید (Carrier, 2003).

چندوظیفه ای را تجدید نظر کنید

تعداد قابل توجهی از تحقیقات نشان می دهد که انجام چند وظیفه ای کارایی را بهبود نمی بخشد و در واقع بر نتایج تأثیر منفی می گذارد (Junco، 2012).

برای اینکه هوشمندانه تر مطالعه کنید، نه سخت تر، باید حواس پرتی را در طول جلسات مطالعه حذف کنید. شبکه های اجتماعی، وبگردی، بازی کردن، ارسال پیامک و … اگر اجازه دهید، شدت جلسات مطالعه شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد! تحقیقات واضح است که انجام چند کار (به عنوان مثال، پاسخ به متون، در حین مطالعه)، زمان مورد نیاز برای یادگیری مطالب را افزایش می دهد و کیفیت یادگیری را کاهش می دهد.

حذف عوامل حواس پرتی به شما این امکان را می دهد که در طول جلسات مطالعه خود به طور کامل درگیر شوید. اگر به رایانه خود برای انجام تکالیف نیاز ندارید، از آن استفاده نکنید. از برنامه‌ها برای کمک به تعیین محدودیت‌هایی برای مدت زمانی که می‌توانید در سایت‌های خاص در طول روز بگذرانید، استفاده کنید. گوشی خود را خاموش کنید به مطالعه فشرده با استراحت در رسانه های اجتماعی پاداش دهید (اما مطمئن شوید که زمان استراحت خود را دارید!) برای راهنمایی ها و استراتژی های بیشتر به جزوه ما در مورد مدیریت فناوری مراجعه کنید.

تنظیمات خود را تغییر دهید

چندین مکان برای مطالعه در محوطه و اطراف دانشگاه پیدا کنید و اگر متوجه شدید که دیگر فضای کاری برای شما نیست، فضای خود را تغییر دهید.

بدانید چه زمانی و کجا بهتر مطالعه می کنید. ممکن است تمرکز شما در ساعت 10:00 شب باشد. به اندازه 10:00 صبح نیست. شاید در یک کافی شاپ با سر و صدای پس زمینه، یا در سالن مطالعه در محل اقامت خود بهره وری بیشتری داشته باشید. شاید وقتی روی تختتان مطالعه می کنید، خوابتان می برد.

مکان های متنوعی در محوطه دانشگاه و اطراف آن داشته باشید که محیط های مطالعه خوبی برای شما باشد. به این ترتیب در هر کجا که هستید، می توانید محل مطالعه عالی خود را پیدا کنید. پس از مدتی، ممکن است متوجه شوید که محل شما خیلی راحت است و دیگر مکان مناسبی برای مطالعه نیست، بنابراین وقت آن است که به یک مکان جدید بروید!

معلم شدن

سعی کنید مطالب را به زبان خودتان توضیح دهید، انگار شما معلم هستید. شما می توانید این کار را در یک گروه مطالعه، با یک شریک مطالعه یا به تنهایی انجام دهید. گفتن مطالب با صدای بلند به جایی که گیج شده اید و به اطلاعات بیشتری نیاز دارید اشاره می کند و به شما در حفظ اطلاعات کمک می کند. همانطور که در حال توضیح مطالب هستید، از مثال ها استفاده کنید و بین مفاهیم ارتباط برقرار کنید (همانطور که معلم انجام می دهد). اشکالی ندارد (حتی تشویق می شود) این کار را با یادداشت های خود در دستان خود انجام دهید. در ابتدا ممکن است لازم باشد برای توضیح مطالب به یادداشت های خود تکیه کنید، اما در نهایت می توانید آن را بدون یادداشت های خود آموزش دهید.

ایجاد یک مسابقه برای خودتان به شما کمک می کند تا مانند استاد خود فکر کنید. استاد شما چه چیزی را می خواهد که بدانید؟ امتحان کردن خودتان یک تکنیک مطالعه بسیار موثر است. یک راهنمای مطالعه تهیه کنید و آن را با خود حمل کنید تا بتوانید پرسش ها و پاسخ ها را به صورت دوره ای در طول روز و در طی چند روز مرور کنید. سوالاتی را که نمی دانید شناسایی کنید و فقط در مورد آن سوالات خود را امتحان کنید. پاسخ های خود را با صدای بلند بگویید. این به شما کمک می کند تا اطلاعات را حفظ کنید و در جاهایی که لازم است اصلاحاتی انجام دهید. برای دروس فنی، نمونه مسائل را انجام دهید و توضیح دهید که چگونه از سوال به پاسخ رسیدید. مشکلاتی که برای شما دردسر ایجاد می کند را دوباره انجام دهید. یادگیری مطالب از این طریق به طور فعال مغز شما را درگیر می کند و به طور قابل توجهی حافظه شما را بهبود می بخشد (کریک، 1975).

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2146+ محصولات
1897+ سفارشات تکمیل شده
1490+ کاربران
224+ مطالب وبلاگ

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

logo-samandehi
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت