تاریخچه میکروسکوپ چیست و از کجا امده؟

IdLnVWIdLnVW
253 بازدید
تاریخچه میکروسکوپ چیست و از کجا امده؟

تاریخچه میکروسکوپ چیست و از کجا امده؟

تاریخچه میکروسکوپ چیست و از کجا امده؟ 1590: دو عینک ساز هلندی و تیم پدر و پسر، هانس و زاخاریاس یانسن، اولین میکروسکوپ را ساختند.

1667: “Micrographia” معروف رابرت هوک منتشر شد که مطالعات مختلف هوک را با استفاده از میکروسکوپ نشان می دهد.

1675: وارد Anton van Leeuwenhoek شد که از یک میکروسکوپ با یک عدسی برای مشاهده حشرات و سایر نمونه ها استفاده کرد. Leeuwenhoek اولین کسی بود که باکتری ها را مشاهده کرد. قرن هجدهم: با پیشرفت تکنولوژی، میکروسکوپ در بین دانشمندان محبوبیت بیشتری پیدا کرد. بخشی از این به دلیل کشف این بود که ترکیب دو نوع شیشه باعث کاهش اثر رنگی می شود.

1830: جوزف جکسون لیستر کشف کرد که استفاده از لنزهای ضعیف با هم در فواصل مختلف بزرگنمایی واضحی را فراهم می کند.

1878: یک نظریه ریاضی که وضوح را به طول موج نور مرتبط می کند توسط ارنست آبه اختراع شد.

1903: ریچارد زیگموندی اولترا میکروسکوپ را اختراع کرد که امکان مشاهده نمونه های زیر طول موج نور را فراهم می کرد.

1932: مواد بیولوژیکی شفاف برای اولین بار با استفاده از اختراع میکروسکوپ کنتراست فاز فریتز زرنیک مورد مطالعه قرار گرفتند.

1938: تنها شش سال پس از اختراع میکروسکوپ کنتراست فاز، میکروسکوپ الکترونی ساخته شد که توسط ارنست روسکا ساخته شد و متوجه شد که استفاده از الکترون ها در میکروسکوپ وضوح را افزایش می دهد.

1981: تصاویر نمونه سه بعدی با اختراع میکروسکوپ تونل زنی روبشی توسط گرد بینینگ و هاینریش روهرر امکان پذیر شد.

منشأ: اصل کلمه میکروسکوپ بر اساس فرهنگ ریشه شناسی آنلاین به شرح زیر است: 1656، از Mod.L. میکروسکوپ، روشن “ابزاری برای مشاهده چیزهای کوچک” از Gk. micro- (q.v.) + -skopion. “وسیله مشاهده” از skopein “look at.” میکروسکوپی “در اندازه دقیقه” از سال 1760 تایید شده است.

تاریخچه میکروسکوپ مرکب

همانطور که یونانی ها دو هزار سال قبل تاریخچه میکروسکوپ چیست و از کجا امده؟ از سیستم گرمایش تابشی کاملاً کارآمد داشتند که در حال حاضر در ایالات متحده معرفی شده اند، به نظر می رسد منشاء میکروسکوپ نوری مرکب نه در هلند، انگلستان یا فرانسه – بلکه در چین که ردیابی شده است. شاید با توجه به برتری کنونی چین در تهیه میکروسکوپ های نور مرکب مناسب باشد!

میکروسکوپ آب

طبق یک متن چینی باستانی، چینی‌ها نمونه‌های بزرگ‌نمایی شده را از طریق عدسی در انتهای لوله مشاهده می‌کردند که این لوله با سطوح مختلف آب بسته به درجه بزرگ‌نمایی که می‌خواستند به دست آورند، پر می‌شد. مبتکرانه، موثر و قابل تکرار در خانه، امروز. اینکه این اتفاق حدود 4000 سال پیش در سلسله چاو فو و بیش از 3500 سال قبل از تولد “پدر میکروسکوپ مدرن” رخ داده است کاملاً قابل توجه است.

اینکه این افراد باستانی چینی به سطوح بزرگنمایی 150 برابر استاندارد امروزی یا 100 موو دست یافته اند، نفس گیر است. انگار یک ماشین شهری ساختند که به ماخ دوم رسید. اگر چنین خودرویی ساخته اند، هیچ اشاره ای به آن پیدا نشده است. به طور مشابه، تا زمانی که دوباره به یونانیان برگردیم، هیچ مرجع شناخته شده دیگری به چنین دستگاه میکروسکوپ مرکب وجود ندارد.

کسی کمتر از ارسطو کار یک میکروسکوپ را با جزئیات توصیف می کند. یونانی ها مطمئناً از لنزهای منحنی که جزء ضروری هر میکروسکوپ استریو یا ترکیبی هستند، به خوبی استفاده می کردند. پسران یونان باستان احتمالاً احساس پیروزی هر پسر آمریکایی از استفاده از لنز خمیده یا ذره بین برای برافروختن آتش را داشتند. با این حال، یونانی‌ها از آن برای عمل‌های جراحی نیز استفاده می‌کردند، نه بر روی مورچه‌ها که پسربچه‌ها معمولاً انجام می‌دهند، بلکه برای مردم – برای سوزاندن زخم‌ها و ضایعات ناشی از جذام و غیره.

به‌طور باورنکردنی، ارجاعات تاریخی بعدی که اصلاً به میکروسکوپ‌ها یا به عبارت دقیق‌تر اپتیک مربوط می‌شود، 1200 سال پس از غارت رم است و حتی در آن زمان، تنها به استفاده از عدسی در اختراع عینک اشاره شده است. به عبارت دیگر، برخی از باهوش‌ترین افرادی که سیاره زمین تا به حال تولید کرده، چندین هزار سال با لنزهای تکی کار کرده‌اند، بدون اینکه بیشتر از این کار کنند.

عینک

سپس، تنها در عرض چند سال کوتاه در توسکانی، ایتالیا، دو مرد ادعا کردند که به طور مستقل عینک را اختراع کرده‌اند. شواهد؟ سنگ قبرشان! یکی، Salvano d’Aramento degli Amati در سال 1284 در فلورانس درگذشت و ادعا کرد که این روند را مخفی نگه داشته است. دیگری، آلساندرو دلا اسپینا در سال 1317 درگذشت و ادعا کرد که روند خود را فاش کرده است. پیزا و فلورانس فقط کمی دورتر هستند. اتفاقی؟ تو تصمیم بگیر.

در هر صورت، یک راهب محلی، Girodina da Rivalta در سال 1306 خطبه ای ایراد کرد که در آن عینک را به عنوان یک اختراع فوق العاده تایید کرد و در گذر، نشان داد که آنها حدود 20 سال است که مورد استفاده قرار گرفته اند. سرانجام، در سال 1289، یکی دیگر از افراد محلی از خانواده پوپوزو ناله کرد که “من به دلیل سن آنقدر ناتوان شده ام که بدون عینک معروف به عینک، دیگر نمی توانم بخوانم و بنویسم.”

تلسکوپ ها

تقریباً در همان زمان، به نظر می‌رسد که از لنزها در تلسکوپ‌های اولیه استفاده می‌شد. در قرن سیزدهم، راجر بیکن انگلیسی به طور مفصل در مورد آنها بحث می کند. هر دو عینک و میکروسکوپ به میکروسکوپ مربوط می شوند، زیرا آنها کاربرد روزافزون پیچیده عدسی ها تاریخچه میکروسکوپ چیست و از کجا امده؟ جزء نوری ضروری هر میکروسکوپ را ردیابی می کنند.

سپس، تنها 200 تا 300 سال بعد، ما انبوهی از مراجع و شواهد سخت از تلسکوپ ها و میکروسکوپ ها را می یابیم. رنسانس فرا رسیده بود و همراه با آن، شکوفایی فراوان در هنر و علوم. مهمتر از همه، با اختراع دستگاه چاپ، ایده ها و پیشرفت ها می توانست به راحتی و به سرعت گسترش یابد. در نتیجه، کار توماس دیگز بر روی تلسکوپ در انگلستان در اواسط قرن شانزدهم و کار هانس لیپرشی که شامل درخواست ثبت اختراع تلسکوپ بود به دیگران منتقل شد، از جمله نابغه ای که کمتر از گالیله بود.

گالیله بلافاصله شروع به کار با لنزها کرد. در یک بازه زمانی کوتاه، او یک تلسکوپ بهبودیافته با یک دستگاه متمرکز ساخت و به تسخیر ستارگان ادامه داد. گفتنی است، ما همچنین باید به سر اسحاق نیوتن ادای احترام کنیم که در همان زمان در بریتانیا تلسکوپ بازتابی را اختراع کرد.

میکروسکوپ های مرکب

اما میکروسکوپ ها چطور؟ خب، همان هانس لیپرشی و پسرش زکریا هانسن با انواع لنزها آزمایش می کردند. در اواخر دهه 1590، آنها از چندین لنز در یک لوله استفاده کردند و از دیدن اینکه جسم انتهای لوله به طور قابل توجهی فراتر از توانایی یک ذره بین بزرگ شده است، شگفت زده شدند. آنها به تازگی میکروسکوپ مرکب را اختراع کرده بودند. یعنی آنها کشف کرده بودند که تصویری که با یک عدسی بزرگ‌نمایی می‌شود را می‌توان با یک لنز دوم یا بیشتر بزرگ‌نمایی کرد.

سپس، در اواسط قرن هفدهم، یک انگلیسی، رابرت هوک و یک هلندی، آنتونی ون لیوونهوک، میکروسکوپ لوازم تحریر را به سطوح جدیدی بردند. هوک نابغه ای بیمارگونه بود که عاشق آزمایش بود. او این کار را در طیف وسیعی از زمینه های علمی و با موفقیتی پربار انجام داد. او مفصل جهانی، دیافراگم عنبیه (یکی دیگر از اجزای کلیدی بسیاری از میکروسکوپ های نوری مدرن)، یک دستگاه تنفس، یک لنگر گریز و فنر تعادل برای ساعت ها را اختراع کرد.

او همچنین نظریه صحیح احتراق را ارائه کرد. معادله ای برای توصیف کشش ابداع کرد که هنوز هم امروزه استفاده می شود (“قانون هوک”) و ابزارهای هواشناسی مانند فشارسنج، بادسنج و رطوبت سنج را اختراع یا بهبود بخشید. و غیره با این حال، بیش از همه، او به خاطر میکروگرافیا، مطالعاتش با میکروسکوپ، که در سال 1665 منتشر شد، شهرت دارد.

او دنیای جدیدی را در کنار نقاشی های نفیس از موهای نیش دار روی گزنه، کک و از همه معروف تر، ساختار لانه زنبوری یا “سلول های” چوب پنبه توصیف کرد. این هوک بود که اصطلاح “سلول” را هنگام توصیف بافت زنده ابداع کرد. جالب توجه است، در حالی که هوک از یک میکروسکوپ مرکب استفاده می کرد، متوجه شد که بینایی او را بسیار تحت فشار قرار داده و ضعیف می کند. او برای Micrographia خود ترجیح داد از یک میکروسکوپ ساده و تک عدسی ساخته شده از طلا و چرم استفاده کند و با شمع روشن شود. شاید اولین میکروسکوپ نوری؟

آنتونی ون لیوونهوک – پدر میکروسکوپ

با این حال، این لیوونهوک بود که همزمان با هوک زندگی کرد و از کارهای هوک استفاده کرد تا طراحی میکروسکوپ را به سطوح جدیدی از پیچیدگی برساند. او به عنوان پارچه کش، از یک میکروسکوپ ساده برای بررسی پارچه استفاده کرد. به عنوان یک دانشمند، او شروع به آزمایش روش های جدید آسیاب کردن لنزها به منظور بهبود کیفیت نوری کرد. در مجموع، او حدود 550 عدسی را زمین کرد که برخی از آنها قدرت بزرگنمایی خطی 500 و قدرت تفکیک یک میلیونم اینچ را داشتند – یک دستاورد شگفت‌انگیز.

لیوونهوک این دستاوردها را در تقریباً 200 نامه به انجمن سلطنتی لندن شرح داد، جایی که فردی کمتر از رابرت هوک آنها را تأیید کرد. نتیجه همه این کارها یک میکروسکوپ ساده و تک عدسی دستی بود. نمونه در بالای نشانگر نصب شده بود که بالای آن یک عدسی محدب متصل به نگهدارنده فلزی قرار داشت. سپس نمونه از طریق سوراخی در طرف دیگر میکروسکوپ مشاهده شد و با استفاده از یک پیچ متمرکز شد.

او باکتری را کشف کرده بود. او عنوان پدر میکروسکوپ را به خود اختصاص داده بود. جالب اینجاست که تا سال 1839، تقریباً دویست سال بعد، طول کشید تا سرانجام سلول ها به عنوان واحدهای اساسی حیات شناخته شوند.

قرن 18/19

قدم بزرگ بعدی در تاریخ میکروسکوپ 100 سال بعد با اختراع عدسی آکروماتیک توسط چارلز هال در دهه 1730 اتفاق افتاد. او کشف کرد که با استفاده از یک عدسی دوم با شکل های مختلف و خواص انکساری، می تواند رنگ ها را با کمترین تأثیر بر بزرگنمایی عدسی اول دوباره تنظیم کند.

سپس در سال 1830، جوزف لیستر با قرار دادن عدسی ها در فواصل دقیق از یکدیگر، مشکل انحراف کروی (نور بسته به جایی که به عدسی برخورد می کند در زوایای مختلف خم می شود) را حل کرد. در مجموع، این دو کشف به بهبود قابل توجهی در کیفیت تصویر کمک کردند. پیش از این، به دلیل کیفیت پایین شیشه و عدسی ناقص، میکروسکوپ‌ها چیزی جز تصاویر مخدوش مشاهده نمی‌کردند – تا حدودی شبیه رادیوهای اولی که به شدت ترک خورده بودند.

شایان ذکر است که تا کنون، هر قدم جدید در کیفیت یا کاربرد لنزها بوده است. تاریخچه میکروسکوپ چیست و از کجا امده؟ سپس، در سال 1863، یکی از چندین سازنده جدید میکروسکوپ، شرکت ارنست لیتس، با معرفی اولین برجک گردان با حداقل پنج هدف، به یک مسئله مکانیکی پرداخت.

این پیشرفت در سال 1866 زمانی که کارل زایس ارنست ابه را به عنوان مدیر تحقیقات خود در شرکت نوری زایس استخدام کرد، به سرعت دنبال شد. Abbe چارچوبی را ارائه کرد که به رویکرد توسعه اپتیک محاسباتی مدرن تبدیل می شود. او تفاوت بین بزرگنمایی و وضوح را به وضوح بیان کرد و از روش استفاده از چشمی با بزرگنمایی خیلی بالا به عنوان “بزرگنمایی خالی” انتقاد کرد. در سال 1869، کار او یک دستگاه نورپردازی ثبت شده جدید – کندانسور Abbe را تولید کرد.

خازن آبه: کار Abbe بر روی یک نظریه موج تصویربرداری میکروسکوپی (شرایط Abbe Sine) توسعه طیف جدیدی از هفده هدف میکروسکوپی را ممکن کرد – سه مورد از این اهداف اولین اهداف غوطه‌وری بودند و همه بر اساس مدل‌سازی ریاضی طراحی شدند. همانطور که Abbe اشاره کرد، خلاقیت های او “بر اساس مطالعه دقیق مواد استفاده شده است، طرح های مربوطه با محاسبه تا آخرین جزئیات – هر انحنا، هر ضخامت، هر دیافراگم یک عدسی مشخص شده اند به طوری که هر روش آزمون و خطا قابل انجام است. مستثنی شده است.

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2112+ محصولات
2083+ سفارشات تکمیل شده
1597+ کاربران
242+ مطالب وبلاگ

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

logo-samandehi
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت